Na postumencie

Muzealnie?  Pretensjonalnie? Pewnie tak bym pomyślała gdyby ktoś mi powiedział, że mam postawić sobie w domu postument. Czy ktoś kiedyś widział w ogóle w prywatnym domu postument? Ja sobie nie przypominam. Nikt z moich bliższych ani dalszych znajomych nie ma w domu postumentu.

Ogólnie to wyobrażałabym sobie raczej tego typu wnętrza z postumentami. Tak samo piękne jak i odległe moim możliwościom.

postument 1[1, 2]

Postumenty pojawiały się w moich inspiracjach bardzo często, ale nie zwracałam na nie uwagi ponieważ były zbyt dalekie naszej rzeczywistości. I znowu to styl belgijski zwrócił moją uwagę na to idealne rozwiązanie na puste przestrzenie. Jak to postument w stylu belgijskim??? Przecież styl belgijski jest „swojski”, bez zadęcia. Jeżeli coś się pojawia w stylu belgijskim to musi być normalne, do przeniesienia na nasz grunt. No i właśnie coraz częściej zaczęłam widzieć „normalne” postumenty.

Dla mnie to ogromne odkrycie ponieważ wielokrotnie widzę puste niewykorzystane przestrzenie u znajomych czy klientów i właściwie to nawet nie wiadomo co by można było w takich miejscach postawić. Kolejny fotel? Kolejna konsola? Kolejna lampa? Ile można?!

A tu proszę taki prosty i taki ciekawy pomysł na wykorzystanie przestrzeni. I wydaje mi się, że nawet nie za drogi.

2014227171457796_kleiklinkers.jpg_big (770x512)[1]

Teraz jak przeglądam inspiracje to widzę, że postument pasuje właściwie w każdym stylu. Czy to będą pałace czy lofty, zawsze można postawić postument. Dopiero styl postumentu i to co na nim stoi będzie robiło różnicę.

A co można postawić na postumencie? Najlepiej rzeźbę :)

postument 3[1, 2]

bplus-renovatie-interieur-klassiek-hedendaags-orangerie-veranda-Marke-Kortrijk-067-1500x1000 (770x513)[1]

Vlassak Verhulst[1]

postument 4[1, 2]

postument 5[1, 2]

005173 (770x770)[1]

Nawet mój ulubiony belgijski architekt Vincent Van Duysen lubi postumenty.

postument 6[1, 2]

Rzeźby wyglądają obłędnie, ale to już jednak pewien wydatek bo sztuka musi być sztuką. A jak wiemy dobrze sztuka kosztuje. Chociaż jestem sobie w stanie wyobrazić, że można samemu zrobić naprawdę ładną glinianą czy gipsową  rzeźbę przy pewnych (chyba większych niż mniejszych) zdolnościach manualnych 😉

Ale dla mnie równie ciekawym i mniej wymagającym pomysłem jest postument z donicą, kwiatami, wazonami. Taka niewymuszona elegancja.

postument 2[1, 2]

postument 7[1, 2]

postument 8[1, 2]

postument 9 (770x554)[1]

STW_0511_DomusAurea_SVH_15 (770x513)[1]

Postument można zrobić na przykład z mdf, laminatu, betonu, lustra albo na stalowych nogach. W stylu bardziej rustykalnym pewnie też i z litego drewna. Wpisując po angielsku „display pedestal” mamy mnóstwo gotowych ofert zakupu postumentów. A u nas… no jak zawsze :) Chociaż pojedyncze oferty są.

Kilka przykładów postumentów podejrzanych na Pinterest:

postumenty

 

Dużo więcej inspiracji jak zwykle na moim Pinterest: https://pl.pinterest.com/lostintimepl/p-e-d-e-s-t-a-l/

 

No to teraz możecie się rozejrzeć po domu. Jest miejsce na postument? 😉

Zapisz

9 Comments

  • Marta Cerkownik Reply

   Piękny co? A wiesz, że pierwszy raz o gorgonii usłyszałam (przeczytałam) u Ciebie ? :)))

 1. No u mnie to nawet dwa miejsca by się znalazły; w sypialni i w salonie. Postawiłabym pewnie kwiaty albo moje wazy. Muszę o tym pomyśleć. A inspiracje wybrałaś ( jak zwykle zresztą ) idealne. Ta Gorgonia w holu obłędna.

  • Marta Cerkownik Reply

   Dziękuję Marta :) Trzymam kciuki za realizację :) Daj znać koniecznie jak się zdecydujesz!

 2. Świetny pomysł na prezentację sztuki w domu. I jak widać na zdjęciach super efektowny!!!

  • Marta Cerkownik Reply

   Dzięki Kasia! Fajny prawda?:) Że ja przez tyle czasu go nie dostrzegałam?:)

 3. Wreszcie znalazłam pomysł prosty i efektowny na wolne mejsce przy kominku! Dzięki !!!!!! Trochę to trwało ale jest wreeeeszcie! To jest to :-) :-) :-)

Leave A Reply

Navigate